Proč nehubnu aneb co to pro mě znamená?

Výpočet BMR (Basal Metabolic Rate)

Spočítejte si bazální metabolismus

Pohlaví             
Výška v (cm)
Hmotnost v (kg)
Váš věk
Pohybová aktivita
 
 

Máte také pocit, že po 25-tém roku života je těžké si udržet svoji původní váhu? Jeden z důvodů je, že v našem životě dochází k postupnému zpomalování klidového metabolismu a to jak i u žen i u mužů! Pomůžeme Vám to změnit, stačí už jen jeden krok k Vašemu programu na hubnutí...

Pokračovat k programu na hubnutí

Co je to bazální (klidový) metabolismus?

Bazální metabolismus vyjadřuje přibližné množství energetického příjmu potřebného pro zachování základních životních funkcí (dýchání, trávení a jiné nezbytné životní funkce). Je to tedy základní látková přeměna našeho těla. Pro určení optimální spotřeby energie člověka s průměrnou stavbou těla se používá výpočet bazálního metabolismu BMR (Basal Metabolic Rate).

V hodnotě BMR není zohledněn energetický příjem potřebný pro pokrytí denních pohybových aktivit. Z celkové každodenní energetické bilance spotřebuje naše tělo nejvíce energie právě na bazální metabolismus. Jakákoliv činnost navíc (jídlo, chůze, oblékání, sport, pracovní činnost apod.) zvyšuje výdej energie až o 20%. Hodnota bazálního metabolismu je také vyšší u těhotných a kojících matek, u sportovců a manuálně pracujících.

Jak se mění bazální metabolismus s věkem

BMR Graf

Podívejte se na příkladový graf, vidíte na něm, jak se mění bazální metabolismus u ženy ( 40 let, výška 170 cm, váha 90 kg ). U všech z nás je to velmi obdobné!

S rostoucím věkem hodnota bazálního metabolismu klesá, a právě proto přibýváme na váze. Ovlivňují ho však i další faktory jako např. stres. Organismus pod vlivem negativních emocí a stresu produkuje hormon kortizol, který má vliv na ukládání tuků a samozřejmě ovlivňuje i cévní systém (způsobuje stahování cév). Součástí správného fungování je dostatek životně důležitých látek – vitaminů, minerálů, vlákniny, stopových prvků atd.

Pokračovat k programu na hubnutí